Много често ме питате: Боята ще падне ли?
Много често, дори смело мога да кажа 90% от хората, които искат да поръчат рисувана тениска или кецове ми задават въпроса: “Боята ще падне ли?”
Отговорът е не! 🙂
Всъщност е напълно разбираемо да ми задават този въпрос. На пазара се появиха много хора опитвайки се да припечелят малко пари, които използват некачествени материали и най-вече акрилна боя.
100% гарантирам, че боята която ползвам няма да падне. Аз съм завършила текстил и съм запозната с материите, знам как да обработя, каква боя да използвам и как да си фиксирам крайния продукт.
“Колегите” хванали да рисуват текстил /все едно дете ги е рисувало/, нямат понятие от тези неща и при тях е нормално да падне боята или да избледнее. Моля поръчвайте си само при проверени творци или най-малкото тези които имат “прозрачност” на информацията относно боята и материалите.
Как да поддържам рисувана тениска, чанта и текстил?
Поддръжката на ръчно рисувания текстил е много лесна.
За тениска, рокля, потник, дреха и текстил:
*Пере се винаги на опаки. На опаки за да може блъскайки се в пералнята да не се нарани лицевата нишка на плата. Самата боя е достигнала до всички нишки, но когато нараним най-горните ни се струва, че е избледнява боята.
*Пере се на 30-40 градуса в пералня или на ръка. Да ви кажа честно, пускала съм си тениската и на 60 градуса, няма проблем за рисунката, но ми стана малка 😀
Пере се основно на ниски градуси или на ръка, защото за рисуването на текстила се използват естествени материи, а те както знаем се свиват на високи градуси и после няма обличане.
*Сушене на опаки и без сушилни. Поради същата причина като прането на опаки с горната нишка.
*Гладене. Няма проблем за гладенето, стига да е на опаки или ако не е на опаки да бъде с тензухено парче върхи рисунката. От самата ютия няма да се развали рисунката, но понеже боята не е естетвена материя може да залепне на ютията. С това може да ви я съсъпе и съответно и самия текстил.
Ако спазвате тези стъпки за поддръжка на текстила, ще запазите любимата си дреха с уникална рисунка дълго. Не само като тряйност и яркота на рисунката, но и като цяло на самата материя.
Как да поддържам рисувани кецове, гуменки и платненки?
Тук отново ще повторя няколко основни неща, но с малка разлика от поддържането на тениската.
За кецове, гуменки и платненки:
*Забърсва се. Самите кецове и гументи имат гумена част, която всъщност се цапа най-много. Тази гумена част аз лично си я почиствам когато има нужда с домакинска гъба и Циф /онзи за почистване на печки, плочки и тн., кремообразния/. Така си спестявам прането в пералня и винаги изглеждат чисти. Но внимавам да не попадне върху текстилната част, защото ще разяде самия плат, да не говорим за рисунката.
*Пере се на 30-40 градуса в пералня или на ръка. Можете разбира се да перете и в пералня, но е добре да са сложени в торбичка за пране. Така ще избегнем блъскането и съсипването на нишките както описах по-горе. Но аз лично не харесвам в пералнята, защото почват да се разлепват след 50-то пране примерно. Най-добре си е на ръка.
*Сушене без сушилни. Ами не мога да го забраня, но е желателно да не ги пускате там. Ще ви станат малки 😉
*Недейте да използвате груби гъби и четки.
Ако спазвате тези стъпки за поддръжка на кецовете, ще ги запазите за дълго. Аз ги нося до скъсване на подметката от долу и дори не мърда рисунката.
П.С На снимките долу можете да видите мойте кецове на една година. Прани много пъти, я в пералня, я на ръка и утрепани от носене.
Как да поддържам ръчно изработени сувенири, подаръци, картини и други?
Това вече зависи от продукта, дали е функционален, дали е само за декорация и тн.
*Забърсва се. Когато го позволява самия продукт можете да забърсвате със влажна кърпа за прах.
*Не мийте под вода. Има изключения разбира се. Например чашите и бутилките, правя ги със 3 ръце специален професионален лак за да можете спокойно да ги използвате и миете.
*Не използвайте абразивни препарати и накисвания. Дори когато чашите искат препарат за да се измият, използвайте веро или друг течен препарат.
*Не използвайте груби гъби и четки. Можете да замиете и с меката част на гъбата, все пак не е загоряла тенджера 🙂
*Сушене без сушилни и винаги надолу с главата. Ами не мога да го забраня, но е желателно да не ги пускате там. Когато е чаша или бутилка след миене оставете да се оцеди на сушулника с отвора надолу.
*Пухчета за прах. Те са препоръчителни.
Ако спазвате тези стъпки за поддръжка на ръчно направен продукт, ще му се радвате дълго. Все пак има продукти които няма как да устоят вовеки на времето, но се старая да дам максимално дълъг живот на продуктите си като използвам само качествени и скъпи материали.
Каква е моята тайна и защо хората предпочитат моите услуги?
Ами какво да ви кажа…Винаги съм искрена с клиентите си. Винаги влагам цялата си любов в продукта който правя. Винаги съм отворена за идеи, за персонализиране и винаги се стремя да угодя на клиентите си.
Използвам наистина доста скъпи и качествени материали, а печалбата ми е минимална.
Както казах, аз искам да ви зарадвам вас и да знам, че носите моето творени, отколкото да ви прибера парите.
Моята мисия е да мога да допринеса за приучаването на българския народ да купува нашето производство и нашето творчество. Така ще могат повече творци и художници да дават част от душата си и да бъдат истински полезни и оценявани.
За един творец, това да бъдем оценени и да виждаме емоцията която ви даваме е най-важното.
Моля подкрепяйте българските творци, а не чуждите и машините.